Havlu Günü Yaklaşıyor!

Mayıs 10, 2009 at 11:02 pm (Ustalara Saygı Kuşağı)

dont

“Bir kitap okudum hayatım değişti beah!” klişesi çoğu durumda insanın ağzından fırlayıverebilir, bunun olabilmesi için ise oluşabilecek durum ve olaylardan bir kaçı aşağıda verilmiştir:

Durum 1: Bu cümleyi söyleyen kişi hayatında sadece bir kitap okumuştur. Olasılık: Türkiye’de sokaktaki insanlardan herhangi biri.

Durum 2: Bu cümleyi söyleyen kişi hayatında bir çok kitap okumasına karşın bir yerlerde kazara herhangi bir; Ferhan Şensoy, Haldun Taner, Sait Faik Abasıyanık, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz, Nazım Hikmet, Frank Herbert, Richard Matheson -ve daha bir çokları- kitabına rastgelmiş ve okumuştur. Olasılık: Kadıköy’de kilise sokağında yürüyen herhangi biri.

Durum 3: Bu cümleyi söyleyen kişi hayatında sadece bir kitap okumasına rağmen o kitap Douglas Adams’ın “Otostopçunun Galaksi Rehberi” kitabıdır. Olasılık: 2 üzeri 2079460347:1 (İki üzeri iki milyar yetmiş dokuz milyon dört yüz altmış bin üç yüz kırk yedide bir!)

Bir edebiyat klasiği olarak Otostopçu’nun Galaksi Rehberi (Hitchhiker’s Guide to the Galaxy)hakkında binlerce bilgiyi internette bulabilirsiniz. O tip geyiklere girmeye hiç gerek yok. Sadece söyleyebileceğim şu güne dek okuma fırsatı bulmadıysanız bir an önce okuyun! O kadar. (Ciddiyim, gidin, okuyun… Gerisi zaten ilk sayfaya başlamanızla birlikte gelecektir. Ayrıca Gülbin’e beni bu kitaba yönlendirdiği için ne kadar teşekkür etsem azdır. )

Bu kitabın yazarı Douglas Adams denen dahi herif ise 2001’in 11 Mayıs tarihinde vefat etti. Kuşkucu Somon kitabında kendisiyle yapılan bir röportajda altıncı Otostopçu kitabını yazmayı düşündüğünü söylemiş üstad. O kitabın gelememiş, vücut bulamamış olması kesinlikle ancak Marvin’in cevap verebileceği bir durum ve kendi adıma söylemeliyim ki hayattaki çoğu şeye (Savaşlar, adaletsizlik, salak aşk acıları vb.) hiç bu kadar üzülmemiştim. 

Ölümünden sonra hayranları 25 Mayıs’ı dünyadaki tüm Douglas Adams okurları, fanları her neyse onlar için işte; Havlu Günü ilan etmişler. -miş diyorum çünkü bu benim dünyaya Douglas Adams sayesinde tamamen farklı bir bakış açısıyla bakacağım ilk 25 Mayıs olacak. Her 25 Mayıs, bu dediğimiz hayranlar omuzlarında tüm gün havluyla geziyorlar. Basit ve dahice. Cümleleriyle dimağ açan bir üstada naif ,ince bir saygı duruşu. (Tekrar söylüyorum; okumadıysanız okuyun. Ben şu anda “okutturun!” kısmını yapmaya çalışıyorum. Okumayanlarınız okuduktan sonra benim mertebeme ister istemez zıplayacaklardır.)

Havlu Günü demiştik değil mi? İşim-gücüm olduğundan o gün omzumda bir havluyla gezemeyeceğim, artık pek de öğrenci sayılmam. Ancak, hani olur da bu 25 Mayıs’ta, bileğinde ufak ve muhtemelen siyah bir havluyla gezen kendi halinde bir tezgahtar görürseniz ona “Arthur!” diye bir seslenin. Belki bu hareketi yaptığınız için kendinizi biraz aptal hissedebilirsiniz fakat… sakın panik yapmayın, bu hitap büyük ihtimalle size sütlü bir Earl Grey olarak geri dönecektir.

dna42

Douglas Noel Adams (DNA)  1952-2001

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: